Plastová okna do vašeho bytu a domu
zkušenosti, profily, firmy, cena, provedení

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Doplňky k oknům

Okno bez parapetu je jako dům bez střechy

parapet

Vybavení interiéru si bez okenních parapetů dovedeme jen těžko představit. V současné době parapety slouží nejen k technickým účelům - k vyplnění místa pod oknem a ochraně zdiva před stékající vlhkostí - ale také jako dekorativní doplněk interiéru.

Dovnitř i ven

Na parapety bychom měli myslet současně s instalací nebo při výměně oken. Vyplatí se využít systémových řešení, které firmy a prodejci oken nabízí, ale může se stát, že starý parapet potřebuje jen vyměnit.

Co trh nabízí? Vedle umělého či přírodního kamene jsou parapety vyráběny ze dřeva, z kovu a stále větší oblibě se těší parapety, jejichž nosným prvkem je třísková deska na niž je aplikován vysokotlaký laminát. Vnitřní parapety mají spodní stranu opatřenu impregnovaným pro¬titahem, zadní hrana je pak olepena hranovací páskou a boční okrasnou dýhou. Na povrchovou úpravu je pou¬žíván polyuretanový lak s dekorem dřevin buk, americká třešeň, dub, ovangol, mahagon a bambus anebo je parapet bez povrchové úpravy  s možností dokončení stejným odstínem mořidla a lakem jako ostatní interiérové prvky. Parapet „bez nosu“ je možné využít např. na nízko položená okna nebo pro docílení jemného a elegantního dojmu. Provedení s nosem 40 mm zabezpečuje vysokou konstrukční tu¬host. Mezi přednosti třískových parapetů patří odolnost proti běžně používaným chemikáliím v domácnosti, tvarová stabilita, stálobarevnost, impregnovaný protitah krytek, které jsou odolné UV záření a bohatý výběr dekorů laminátového povrchu.

Zkuste parapet z plastu, pozinku nebo hliníku


Plastové vnitřní parapety z dutých profilů uzavřených plastovou krytkou jsou oblíbené pro stabilní tvar, odolnost proti poškrábání, vlhku a teplu, mají dobré izolační vlastnosti a snadno a rychle se instalují pomocí elastického lepidla. Údržba a čištění plastových parapetů je rovněž snadná. Ochranná fólie se odstraní až po dokončení montáže, a  pokud ještě nejsou hotové omítky či fasáda, nechají se parapety ve fólii zabalené až po jejich dokončení. Na trh se dodávají ve standardních šířkách od 100 do 600 mm v různých dekorech od bílé přes mramor či imitace dřevin. Novinkou je metalický povrch.

Z venkovních parapetů stále převažují pozinkované nebo hliníkové výrobky s povrchovou úpravou vypalovaným lakem a plastovým povrchem. Dodávají se v ve standardní tloušťce 1,8-2,3 mm, v šířích od 130 mm- do 320 mm, s možností prodloužit parapet z více dílů až do délky 6 m.

Pro vnější i vnitřní montáž se stále více používají parapety z litého mramoru spojeného pryskyřicí. Vyznačují se robustním, oděruodolným povrchem, snadno se udržují.. Výrazně příjemnou vlastností je libovolná délka parapetů až do  rozměru 525 cm , která se hodí ke všem typům oken.

Na co nezapomenout při montáži

Kvalitní a bezchybná montáž je zárukou pro to, aby parapet plnit svoji funkci – zadržoval stékající vodu a bránil vlhnutí zdiva. Postup instalace parapetů závisí na materiálu, z něhož je parapet zhotoven. Parapety z kovu se montují do cementového lože pomocí rozety, která zajistí pevný a trvalý spoj. Jiný způsob upevnění parapetu je montážní pěna, kde je třeba dbát na případnou deformaci parapetu vlivem rozpínavosti pěny. V takovém případě se situace řeší dočasným vyztužením parapetu roznášecí deskou fixovanou podpěrou v horním nadpraží. Poslední způsob se týká plastových parapetů, které se lepí na čistý, suchý a odmaštěný povrch PU lepidlem.
Důležitým parametrem je předsazení parapetní desky od stěny. Pro vnitřní parapety se doporučuje vzdálenost 3 až 4 cm, pro venkovní 4 až 5 cm.  Doporučený 6° sklon ostění vnějších parapetů musí být připravený již před montáží.

Autor: Irena Forejtová
Foto firmy A-ROL

 

12. květen 2008 www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x