Plastová okna do vašeho bytu a domu
zkušenosti, profily, firmy, cena, provedení

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Doplňky k oknům

Balkón za sklem

balkon

Jaký systém zasklení balkónu je výhodnější? Čím se od sebe liší bezrámové a rámové systémy a jaký je mezi nimi rozdíl? Pomůckou pro vás může být jednoduché porovnání obou systémů s jejich klady i zápory. Pak už zbývá jen zvolit vhodnou firmu, která balkón zasklí.

Zasklívání lodžií a balkónů je dnes už známý a žádaný způsob, pomocí kterého je možné vyřešit mnoho chronických problémů panelové výstavby či rekonstruovaných rodinných domků. Dodatečné zasklení umožní lépe využívat plochy, které jsou zpravidla na okraji zájmu a mnohdy přinášejí více problémů než užitku (například nevítané návštěvy všeho druhu - hmyz, holubi, zloději a následně i časté mytí věčně špinavých a zaprášený lodžií). Zasklívací systém působí také jako zábrana proti prachu, dešti a hluku. Kromě těchto vítaných vlastností mnozí ocení zejména optické a užitkové rozšíření obytné plochy.

Každý ze systémů má své výhody i nevýhody. Některé bezrámové systémy kombinují pevná a posuvná skla, u jiných lze využít prakticky celou plochu, neboť se skla posouvají do boku a tam se otočí rovnoběžně s boční stěnou. Rámové systémy je možné otevřít do tří čtvrtin. V parném létě pak není problém zarámovaná okna zcela vysadit a nechat balkon otevřený.

Bezrámové systémy

U systémů bez pevného rámu je rozhodujícím parametrem typ balkónu, neboť systém lze použít pro lodžie rovné, rohové a lodžie jednostranně či oboustranně částečně předsunuté. Bezrámový systém je nevhodný pro zasklívání klasických balkonů zcela předsunutých, kde není možné uchytit horní pojezdovou kolejnici ve stropním panelu. Rovněž se nedoporučuje montáž ve výšce nad třicet metrů kvůli zatížení skleněných tabulí větrem. Maximální rozměry bezrámových systémů jsou 12x1,7 m, ale podle potřeby se mohou zvětšovat v kombinaci s pevnými okny. Mezi výhody patří snadné a bezpečné mytí otáčivých skel, krátká doba montáže a dlouhá životnost. Navíc zasklení balkónu nenaruší architektonický vzhled budovy.

Rámové systémy

Variabilita, vysoká pevnost a odolnost proti zatížení větrem i ve velkých výškách je u bezrámových systémů obrovským plusem. Vedle klasických balkónů a lodžií je možné vytvářet i atypicky tvarované zasklené plochy v obloucích a křivkách i na předsazených balkónech a uplatní se i tam, kde je potřeba šetřit místem. Posuvné systémy se pohybují v jedné rovině, nikam se neodklápí. Údržba spočívá v čištění pojezdových kolejniček a protiprachových kartáčků mezi skly. Rámy dovolují instalaci izolačního dvojskla  a nemusí být ani použito bezpodmínečně bezpečnostní sklo – na rozdíl od bezrámových systémů - kdy je bezpečnostní kalené sklo podmínkou kvůli plošné pevnosti, která je v tomto případě až šestkrát vyšší oproti běžnému sklu, což samozřejmě značně ovlivní výslednou cenu. Z estetického hlediska mají rámové systémy jednu obrovskou výhodu: konstrukce včetně svislých rámů lze lakovat na jakoukoliv barvu odstínu RAL. Určitou, a snad jedinou nevýhodou rámových systémů, je nebezpečí vzniku plísní, neboť tepelně izolované skleněné tabule těsní opravdu výborně, proto je nutné často a krátce větrat.

Za tři roky se investice do zasklení balkónu vrátí


A možná, že při rostoucích cenách energií i mnohem dříve, neboť největší únik tepla z panelových bytů nemají na svědomí pouze obvodové stěny a okna, ale i balkony a lodžie, kde se obvykle nachází množství tepelných mostů. Zasklením lodžie dojde k zarovnání fasády s obvodovým pláštěm, takže vznikne jakýsi pufrovaný prostor, sloužící jako prevence proti zatékání dešťové vody a zbytečnému úniku tepla. V zaskleném prostoru vzroste v zimním období teplota v průměru o 5 - 7 ° C, což má za následek i nižší náklady na vytápění. Certifikované zasklívací systémy podle zkušebních testů dokáží ušetřit spotřebu tepla na neosluněné straně přibližně o 21% a na osluněné až o 37%., takže ve výsledku mohou být náklady na vytápění až o polovinu nižší než při nezaskleném balkónu.

Ceny zasklení se liší podle typu systému, velikosti a především tvaru balkonu. Nejnižší cena představuje okolo sedmi tisíc za metr čtvereční, rámové systémy a případně speciální nebo bezpečnostní skla vyjdou dráž. V každém případě zasklení průměrně velikého panelákového balkónu obnáší investici okolo šestadvaceti tisíc a může být i nižší, pokud se všichni nájemníci dohodnou a zadají zakázku společně.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem: Montex, Thermalux, Rovex,.Mija

 

26. červen 2009 www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x