Plastová okna do vašeho bytu a domu
zkušenosti, profily, firmy, cena, provedení

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Vchodové dveře

Dveřní kování korunuje dílo

Dveřní kování korunuje dílo

Dveřní kování bylo dlouhou dobou neprávem opomíjeno. Jenže právě kliky a kryty zámků jsou vybavením, jehož nutným předpokladem je funkční elegance. Kromě krásy totiž musí být celý mechanismus dostatečně kvalitní, aby obstál i v rušném denním provozu.

Dveřní kování je v té nejjednodušší podobě souhrnný název pro kliku a kryt zámku, jehož tělo je schované v dutině dveří. Tuto základní sadu můžete rozšířit o zástrčky, zajišťovací řetízek, panoramatické kukátko a další specifičtější prvky. Dveřní kování se dělí na štítové nebo rozetové, podle délky kliky a typu zámku (klíče). Dále se kování dělí podle použitého kovu nebo materiálu (například plast se hodí hlavně do vysoce namáhaných a průmyslových prostor) a samozřejmě podle typu povrchové úpravy - matné, lesklé, polomatné, kombinované nebo patinované. Další typ, bezpečnostní kování, je oproti jiným opatřeno prvky, které výrazně znesnadňují jeho odvrtání nebo jiné zásahy. Takové kování už samo o sobě vyžaduje i bytelněji vyrobené a zasazené rámy. Bezpečnostní dveře jsou pak už samostatnou kapitolou pro mnoho dalších prací a požadavků, které se k nim váží.

 

Bezpečnostní kování je již na první pohled robustnější. Foto: www.komas.cz

  

Nové dveřní kování


Nové dveřní kování se nejčastěji pořizuje spolu s novými dveřmi. Můžete si vybrat z několika druhů a rovnou na místě si vyzkoušíte, zda se zvolené kování ke dveřím hodí. Vybírat můžete z mnoha stylů od dnes tak populárních jednoduchých tvarů klik a krytů zámku, až po romantické nebo historizující tvary, které se hodí do podobně zařízeného interiéru. Nezapomínejte ale, že zcela jiný druh kování musíte pořídit na vstupní dveře - bude masivnější a nejen vlivem požadavků pojišťoven často i bezpečnostní. V interiéru si pak můžete dovolit větší fantazijní rozlet.

 

Zručný umělecký kovář dokáže zázraky. Foto: www.kovarina.com

  

Dveřní kování pro staré dveře


Jako téměř vše ostatní, i dveřní kování si můžete nechat vyrobit na míru. Ať už podle starého, které nevydrželo tíhu věků, nebo podle vlastního nápadu či návrhu bytového architekta. Problémem není ani středověká klika s tlukadlem, stačí si jen vybrat šikovného uměleckého kováře.

  

Klika musí padnout


V každém případě si kliku vezměte do ruky - ideálně by jednotlivé vzorky měl mít prodejce namontované na velké desce, kde si můžete vyzkoušet, jak příjemně se vám budou dveře otevírat. Vybírejte proto raději oblé a ne příliš tenké tvary. Hrany se do dlaní zařezávají a pokud budete dveřmi chodit vícekrát za den, za chvíli se vám s bolavou dlaní i sebedesignovější klika znechutí.

 

 

Dřevem vykládaná klika je příjemná na dotek. Foto: www.komas.cz  

  

Dveřní kování jako důležitá součást pojištění


Zejména u vstupních dveří je dveřní kování jednou z položek pojišťovacího seznamu - je to  "zajištěnost vstupu do pojištěného objektu". Řadí se mezi tzv. zábranné prostředky, které jsou hodnoceny z hlediska rizika a bezpečnosti. Pokud vyžadujete dveřní kování s vysokou mírou zabezpečení, pak při koupi kování bezpodmínečně požadujte certifikát s vyznačenou kategorií použití. Celkový přehled certifikovaných zábranných prostředků najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

 

09.01.2007 - Jana Kneschke www.Svet-Bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x