Plastová okna do vašeho bytu a domu
zkušenosti, profily, firmy, cena, provedení

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Vchodové dveře

Dveře – udělejte ze starých nové

Dveře – udělejte ze starých nové

Většinou první věcí, která upoutá vaši pozornost při vstupu do domu či bytu a posléze do jednotlivých místností, jsou dveře. Dveře ovšem mají, stejně jako jiné, často používané věci, omezenou životnost. Poradíme vám, jak je uchovat v takovém stavu, aby dělaly dobrou vizitku vašemu domovu.

Pokud staré dveře na první pohled nevypadají dobře, máte nejvyšší čas s nimi začít něco dělat. Praskliny, škrábance, odřeniny, oprýskaná barva a někdy i díry jsou typickým znaky dveří staršího data výroby a častého používání.

 

Natírejte, lakujte

Jakmile zjistíte, že poškození dveří není příliš vážné, můžete si je nově natřít. Nejdříve důkladně odstraňte nečistoty a starý nátěr. Poté zatmelte poškozená místa a vyčkejte do doby jeho zaschnutí. Následuje jeho zabroušení a nanesení nového nátěru barvy nebo laku (podle potřeby i opakovaně). Firmě za tento postup zaplatíte cca 450 Kč/m2, domácí kutil si započítá jen náklady za koupený materiál a natírací pomůcky. Nezapomeňte, že při natírání a lakování dveří musíte někdy až týden počkat než materiál zaschne.

 

Potažení plastem

Ze starých dveří se ve velmi krátké době dají udělat moderní dveře s umělohmotným potahem. Renovace tímto způsobem mění pouze vzhled a povrch dveří, nikoli rozměry dveří. Specializovaná firma si dveře vysadí a odveze do dílny. Oprava spočívá v úpravě podkladu (tmelení, broušení), opravě kování a hlavně potažení dveří plastovou hmotou, která přilne na podklad dveří. Budete-li chtít, můžete vylepšit dveře mřížkami, rámečky či jinými ozdobami v různých barevných odstínech a vzorech, které dokonale napodobují dřevo i jiné materiály. V obdobném designu si můžete navíc nechat upravit i zárubně.
Tímto postupem získáte jistotu, že zrenovované dveře budou „sedět“ v původních zárubních, což nemusí být samozřejmostí u nových dveří z důvodu možné atypičnosti vašich zárubní. Samotnou renovaci lze domluvit i tak, aby každá strana měla jiný odstín. Zákazník si například na stranu směrem do koupelny zvolí bílý motiv, na druhou si pořídí imitaci dřeva.

 

Úplně jiné dveře

Kromě změny povrchu lze upravit i charakter dveří, tedy z plných dveří prosklené a naopak. Vaše staronové dveře vám firma doveze zpět nejdříve za dva až tři dny.
Zrenovované dveře nebudete muset po dobu jejich funkčnosti natírat, postačí občas setřít hadříkem. Navíc vám odpadne čištění dveří v oblasti kliky. Plastový povrch totiž nemá oproti klasickému nátěru póry, do kterých by se usazoval nechtěný prach a nečistota.
V případě, že chcete zrenovovat venkovní dveře, řemeslníci přijedou přímo na místo. Renovaci můžete spojit s lepším zabezpečením dveří proti nezvaným hostům, pro které byly staré dveře lehkou překážkou. Tyto úpravy vám provětrají peněženku daleko více v závislosti na použitých doplňcích.

 

Kolik to bude stát?

Ceny za renovaci se pohybují v závislosti na rozměru, typu a míře poškození vašich dveří a modelu, který jste si vybrali. Obecně se dá říci, že ceny se pohybují od 1 500 Kč za plné dveře, kolem 3 000 Kč u ze dvou třetin prosklených dveří. Celoskleněné dveře s ozdobnými lištami pořídíte od 6 000 Kč. Potažení zárubní stojí zhruba od 1 000 Kč/ks. Za opravu vstupních dveří spojených s bezpečnostními úpravami si připravte nejméně 8 000 Kč.

 

Raději vybourat?

Pokud chcete dveře úplně nové, počítejte se zabudováním i nových zárubní. Při vybourávání a zazdívání se s největší pravděpodobností nevyhnete ani dalším škodám. Pokud se vám ale nabídne opravdu výhodná koupě, neváhejte, protože oprava starých dveří by vás mohl stát víc peněz než dveře úplně nové.

 

Dobrá rada

V minulosti byla upřednostňována móda bílých a béžových dveří, dnes lidé většinou dávají přednost dřevěným. Použijete-li tzv. metodu fládrování – napodobení dřeva, získáte nový a navíc moderní vzhled připomínající dřevo. Požadovanou plochu natřete světlým, nejčastěji okrovým odstínem a ten po zaschnutí přetřete tmavší barvou. Jedná se o poměrně náročný způsob obnovy vzhledu dveří a firmy si účtují asi 600 Kč/m2. Pro manuálně zručné jsou na trhu k dostání sady na natírání za cenu pohybující se kolem 1 000 Kč.

 

Zdroj: http://www.svet-bydleni.cz/stavba-a-rekonstrukce/dvere-udelejte-ze-starych-nove.aspx

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x