Plastová okna do vašeho bytu a domu
zkušenosti, profily, firmy, cena, provedení

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Vchodové dveře

Domov v bezpečí: Mechanické zabezpečení – vstupní dveře

Domov v bezpečí: Mechanické zabezpečení – vstupní dveře

Většina z nás se na vlastní kůži nebo alespoň z vykládání přátel a známých setkala s nepříjemnou záležitostí - vykradení domácnosti. Pravdou je, že počet vykradených bytů a domů mírně klesá. Pokles počtu vykradených bytů je úspěchem zejména občanů, kteří se o svou bezpečnost postarali sami. Bohužel výše škod, které zloději působí, stále roste.

Každý objekt má z hlediska bezpečnosti slabá místa, které narušitel neváhá využít ve svůj prospěch. Metody krádeží jsou navíc stále promyšlenější, zloději jsou stále vynalézavější, šikovnější a často bohužel také nadprůměrně inteligentní. Útokům zlodějů nejčastěji čelí vstupní dveře a okna či balkónové dveře. Pozor bychom si měli dávat na větrací otvory vedoucí do suterénů, garáží a sklepů. V dnešním dílu se zaměříme na vchodové dveře.

Vchodové dveře

Vchodové dveře nejsou jen výrazným architektonickým detailem, ale také základním prvkem mechanické zábrany. K jejich výběru by měl stavebník přistupovat s rozmyslem.

Výsledky šetření trestných činů ukazují, že dveřmi přichází neoprávněně do objektu 40 – 90 procent pachatelů. Ještě větší počet si svůj lup dveřmi odnáší.Montáž kvalitních bezpečnostních dveří by mělo byt tedy to první, co pro svůj klid a bezpečnost můžeme udělat.

Volit bychom měli bezpečnostní variantu dveřního křídla, nejlépe včetně bezpečnostní profilované zárubně a samozřejmě také s bezpečnostním zámkem, vícebodovým uzamykacím systémem a bezpečnostním kováním.

Proč jsou právě dveře zloději tak oblíbené?

Zloději rádi využívají pro svůj vstup do objektů právě dveře, protože ty jim umožňují pohodlné vynesení lupu a v případě odhalení nejrychlejší únik.

Bezpečnost především

Dveře jsou bezpečné jen tehdy, pokud jsou všechny jejich části odolné proti vniknutí. Jedná se zejména o zárubeň, dveřní křídlo, závěsy a uzamykací mechanismus.

Bezpečnostní zárubeň

O bezpečnostní zárubni hovoříme tehdy, jde-li o se profiovaný a v místech uzamykacích bodů zesílený ocelový rám s kotevními čepy, které nedovolují jeho vytržení ze zdi.

Závěsy

Rizikovým místem jsou také závěsy, které musí být rovněž zesílené a jištěné. To na nich spočívá hmotnost minimálně několika desítek, ale nezřídka i více než sta kilogramů.

Používá se cylindrický zámek. První typ tohoto zámku byl vyroben již ve druhé polovině devatenáctého století a princip fungování zůstává stejný. Vložku zámku dělí otočný prstenec s ozubím. Správný klíč uvolní blokovací prvky a otáčí ozubím. Ten hýbe vlastním uzamykacím systémem. Původní jedna řada kolíku se rozšířila na dvě, tři až čtyři. Měnil se i tvar kolíků a klíčů. Všemi úpravami narůstá počet možných odemykacích kombinací.

Uzamykací mechanismus

Zatímco klíče s jednoprofilovými kolíky dosahují zhruba sta tisíc kombinací, nejmodernější bezpečnostní zámky jich mohou mít až třicet miliard. Moderní bezpečnostní klíče se již nedají kopírovat, pouze na základě identifikační karty. Vložka zámku je nejzranitelnější místo dveří, což řeší bezpečností kování. Zámek ovládá vícebodový systém s větším počtem aktivních jistících čepů obvykle o průměru 10 mm (ale i silnějších), kterých bývá u špičkové produkce až dvacet. Jsou rozmístěny po celém obvodu dveří a zasouvají se spolu se závorou zámku skrz kovovou zárubeň do zdi, u kvalitnějších výrobků i do podlahy.

Kování

Bezpečností kování vytváří štít uzamykacího mechanismu proti vnějším silovým vlivům. Je složeno z vlastního těla, které tvoří plášť, štíty z tvrdokovu a dva nebo tři šrouby na uchycení a přišroubování obou polovin k dveřnímu křídlu. Tělo kování má otvor na cylindrickou vložku. Cylindr vložky kryje rozeta, která chrání vložku před rozlomením nebo odvrtáním. Po obou stranách má kování kliku nebo držadlo či kouli.

Ocel uvnitř dveří

Pancíř dveří tvořený ocelovým plechem je skryt pod finálním povrchovým dekorem, který pak už závisí na individuálním vkusu zákazníka. Může být dýhovaný, foliovaný, laminovaný, palubkový, kazetový a podobně, případně z každé strany jiný.

Prosklení křídla

S prosklením křídla není problém, musí se však jednat o speciální bezpečnostní sklo a musí být speciálně osazeno.

Užitečné maličkosti

V každém případě je však vhodné instalovat ještě vymezovač otevření dveří nebo zajišťovací řetízek. Jde o vhodný doplněk pro zvýšení osobní bezpečnosti před nežádoucím násilným vstupem, stejně tak jako panoramatické kukátko, domácí telefon nebo videotelefon. Všechny tyto zdánlivé maličkosti snižují bezpečnostní rizika v čase přítomnosti některého z příslušníků domácnosti.

Bezpečnostní standardy

Statistiky hovoří o tom, že zloději věnují úsilí dostat se do objektu maximálně deset až patnáct minut. Za větší námahu a riziko přistižení to prý většině zlodějů nestojí.

Bezpečnostní dveře jsou označeny bezpečnostními třídami:

1 – výrobek je možné zdolat jednoduchým nářadím do 3 minut

2 - výrobek je možné zdolat jednoduchým nářadím do 5 minut

3 - výrobek je možné zdolat do 10 minut páčidly

4 - výrobek je možné zdolat do 15 minut kompletním sortimentem ručního nářadí

5 - výrobek je možné zdolat do 20 minut elektrickým ručním nářadím do výkonu 700 W

6 - výrobek je možné zdolat nad 20 minut elektrickým ručním nářadím do výkonu 2000 W

Dobré bezpečností dveře by tedy měly odpovídat třídě 3 – 4.

 

03.09.2007 - Monika Herzigová www.Svet-Bydleni.cz

Zdroj: http://www.svet-bydleni.cz/bydleni-1/domov-v-bezpeci-mechanicke-zabezpeceni-vstupni-dvere.aspx

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x