Plastová okna do vašeho bytu a domu
zkušenosti, profily, firmy, cena, provedení

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Plastová okna

Vybíráme okna, 4. díl: Charakteristika materiálů

Vybíráme okna, 4. díl: Charakteristika materiálů

V předchozích třech dílech jsme se věnovali popisu tepelně a vzdušně izolačních vlastností oken, věnovali jsme se i otázce jejich hořlavosti, zvukové neprůzvučnosti, cenám, nákladům na údržbu, požadavkům na design a působení na životní prostředí. Nyní si přiblížíme výhody a nevýhody jednotlivých materiálů, ze kterých mohou být okna vyrobena.

Plast, dřevo nebo hliník? Věční rivalové na trhu s okny. V posledním díle našeho seriálu se podíváme na jejich plusy i mínusy. 

 

1. Plastová okna

Obliba plastových oken u nás i ve světě nadále stoupá, použití plastu pro výrobu oken si za poslední léta získalo dominantní pozici. Plastové rámy jsou zhotovovány převážně z PVC, do něhož se přidávají další látky pro zlepšení stability, houževnatosti a barevné stálosti. Jednotlivé receptury jsou firemním tajemstvím. Velké firmy disponují různými druhy směsí, které jsou používány v závislosti od místa expedice oken. Jiné směsi se hodí do tropického, jiné zase do polárního klimatu. Okenní rám a profily křídel jsou tvořeny komůrkovými plastovými profily vnitřně členěnými. Podle počtu komor ve směru tloušťky profilů bývají dvou, tří až šestikomorové.

 

Okna z PVC  
Proč ano Proč ne
Důvodem je zejména kombinace příznivé ceny a dobrých užitných vlastností. Moderní vícekomorové plastové profily zajistí maximální úspory tepelné energie, plastová okna mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Minimální požadavky na údržbu. Povrch plastových profilů je hladký, lesklý, dostatečně tvrdý, dá se snadno umýt a neuvolňuje žádné škodlivé látky. Ve Švýcarsku je dokonce použití plastových oken preferováno před dřevem tam, kde jsou zvýšené nároky na hygienu. Plast nabízí nečekané tvarové možnosti, je schopen vytvořit nadčasový design. Výrobci si také hravě poradí s jakýmikoli imitacemi historických oken. Je možné zhotovit téměř jakékoli tvary. Plastová okna nemusí být pouze bílá, lze vybírat z několika druhů imitací dřeva nebo barevných odstínů. Přestože je PVC tvrdší a pevnější než dřevo, dá se ostrým předmětem poměrně snadno poškodit. Mechanické poškození plastu je obtížněji opravitelné, často pak nezbývá než poškozený kus vyměnit. Tvarová stálost plastových oken je nižší než u dřevěných nebo hliníkových. Je to způsobeno tepelnou roztažností profilů. Z tohoto důvodu se do profilů vkládají ocelové výztuhy. Pozor na nekvalitní plastová okna a okna vyrobená z recyklovaného PVC.

 

2. Dřevěná okna – eurookna

Dřevo je léty prověřený, tradiční materiál. Spousta lidí si ve svém rodinném domku nedokáže jiná okna ani představit. Je to materiál s nezaměnitelnou charakteristikou, působí příjemným, teplým dojmem. S dřevěnými okny si domů přinášíme část přírody.

 

Dřevěná okna  
Proč ano  
Dřevo je přírodní a ekologický materiál. Dřevěná okna jsou vysoce vkusná a estetická. Dřevěné konstrukce jsou pevnější a tvarově stálejší, bez nutnosti vnitřních výztuh. Nemusíme mít pochybnosti o kvalitě jako u plastových oken, kde hrozí mnohem větší nebezpečí, že se na trhu objeví zmetky, nebo výrobky, které neodpovídají deklarovaným skutečnostem. Dřevěná okna si můžeme přát v nejrůznějších barvách a odstínech. Barevná stálost je vyšší než u imitací dřeva u plastových oken. Mechanická poškození jsou snadno opravitelná.  

 

3. Hliníková okna

Hliníková okna u nás zatím nejsou příliš rozšířená. Jsou využívána zejména pro luxusní a representativní prostory. Hliníková okna jsou typově obdobou plastových oken. Mají vzduchové mezery a těsnění na rámech i křídlech.

 

Hliníková okna  
Proč ano Proč ne
Hliníková okna vykazují velmi dobré technické vlastnosti, jsou pevná, tvarově stálá, odolná, bezúdržbová, vkusná (ale převážně do moderních staveb). U nás jsou využívána zejména při výrobě vitrín, výkladních skříní nebo zimních zahrad.

Okenní rámy z hliníku jsou ve srovnání s nejkvalitnějšími výrobky stejného druhu ze dřeva a plastu relativně drahé. Pro běžného zákazníka bývá často užitná hodnota těchto oken vyšší, než potřebuje. Zpracování hliníku je nesmírně energeticky náročné.

07.02.2007 - Monika Herzigová www.Svet-Bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

jindra  (14.3.2016 12:55)

Prosím o radu co má splnovat kvalitní plastové okno.

Urbanovský  (3.12.2014 20:48)

Pokud požadujete kvalitní plastová okna, tak požadujte po dodavateli plastová okna vyrobena z profilu třídy"A", na který je použito nejvíce plastu což má vliv na kvalitu profilu. Také požadujte prvoplast, který lépe drží ve svárech. Chtějte znát přesně výrobce oken, protože jedině ten zná použité technologie a může odpovídat za kvalitu. Na trhu je spousta překupníků, kteří Vám mohou napovídat cokoliv. Tyto a další požadavky si nechte napsat do kupní smlouvy, jedině tak předejdete případnému sporu a popřípadě budete v právu.

Přeji dobrý výběr Jirka


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x