Plastová okna do vašeho bytu a domu
zkušenosti, profily, firmy, cena, provedení

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Plastová okna

Vybíráme okna, 1. díl

Vybíráme okna, 1. díl

Okna ovlivňují zásadním způsobem kvalitu a kulturu našeho bydlení. Osvětlují obytné prostory, zajišťují optimální výměnu vzduchu, omezují míru hluku okolního prostředí, zamezují přístupu prachu a nečistot zvenčí, šetří tepelnou energii za vytápění a zvyšují bezpečnost našeho domova. Musí také splňovat jistá estetická kritéria.

Na trhu se objevují tří základní typy oken (děleno podle použitého materiálu):

1. Dřevěná okna

2. Plastová okna

3. Hliníková okna

 

Jaká okna vybrat

Přednosti a nedostatky jednotlivých druhů oken jsou jen těžko definovatelné. Volba záleží vždy na konkrétním případě, na přání a podmínkách zákazníka. Každý materiál má své odpůrce i zastánce. Mnohdy bývá volba konkrétního materiálu pouhým výsledkem osobního zaujetí oproti "konkurenčnímu" materiálu. Předsudky však nic neřeší. Racionální cestou je objektivní porovnání konkrétních vlastnosti oken. Samotný materiál tak není to nejpodstatnější. Musíme být nanejvýš ostražití, protože na trhu se objevují jak kvalitní, špičkové výrobky, tak nekvalitní zmetky, nehledě na druh použitého materiálu.

 

Obecná pravidla pro posouzení

 

 • Certifikace
  Každý výrobek by měl být certifikován. To znamená, že se dozvíme o kvalitě výrobku z hlediska tepelně-technických a mechanických vlastností.
 • Záruční doba
  Záruční doba by měla být minimálně pětiletá.
 • Optická kvalita
  Jen pouhým okem můžeme sami posoudit úroveň výrobku a kvalitu technologie, kterou byl zpracován.
 • Zásadní parametry
  Důležité je porovnat zejména parametry životnosti, stálobarevnosti, světlostálosti a požadavků na údržbu.
 • Cena
  Sledujeme poměr mezi cenou a užitnými vlastnostmi výrobku.
 • Snadná manipulace
  Okna by měla splňovat podmínky snadné manipulace (otevírání, zavírání, ventilace) a snadného čištění.

 

Úspora energie


Výměna oken je v mnoha případech motivována právě možností značných úspor za topení. Výměnou oken můžeme snížit náklady za vytápění až o 40 procent. Až budeme po zimě skládat účty za vytápění, ve výhodě budou ti, jejichž domy jsou před nežádoucími úniky tepla chráněny použitím moderních výplní stavebních otvorů se zvýšeným tepelným odporem. Moderní okna jsou již vyráběna s cílem minimalizovat tepelné ztráty. Průměrná česká čtyřčlenná domácnost spotřebuje cca 25 tisíc kWh energie. Z toho jen dvě pětiny připadají na vytápění a ohřev teplé vody, zbývající tři pětiny utíkají nekontrolovatelně z domácnosti pryč. Jen okna a dveře se na této ztrátě podílejí až 45 procenty. Vhodným řešením je výměna starých oken za okna dvojitě až trojitě zasklená. Odborníci tvrdí, že roční ztráta tepla přes 1 m2 jednoduchého zasklení je v průměru 475 kWh, při dvojitém zasklení se níží na 238 kWh a při trojitém se dostaneme na pouhých 154 kWh. Vzhledem k velké hmotnosti křídel s trojitým zasklením se od této varianty v praxi upouští. Využít můžeme aplikaci speciálního pokoveného skla nebo speciálních fólií. 

 

Koeficient propustnosti (prostupu) tepla – U

Koeficient propustnosti tepla vyjadřuje, kolik tepla ve wattech unikne (prostoupí) jedním metrem čtverečním skla při daném rozdílu teplot. U dvojskel se tato veličina pohybuje od 0,9 do 2,8 W/m2K. Čím je tedy hodnota nižší, tím sklo dosahuje lepších izolačních vlastností. Koeficient propustnosti se stanovuje buďto měřením v autorizované zkušebně nebo výpočtem z hodnot použitých materiálů. Současná norma stanovuje hodnotu tepelné propustnosti pro celé okno včetně rámu U = 1,8 W/m2K. Tato hranice nesmí být překročena. Doporučená hodnota je U = 1,2 W/m2K.

 

16.01.2007 - Monika Herzigová www.Svet-Bydleni.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Lukáš  (18.9.2014 16:45)

V bytovce jsme vybírali podobně, myslím že není nutné použít trojsklo, když izolační vlastnosti toho zdiva nejsou tak dobré. Dívím se, že se obáváte netěsnosti dvojtěsnění a zároveň rosení, protože to rosení vzniká právě perfektním utěsněním. Já ty okna od Vekry mám nainstalované od června a jsem spokojen, myslím, že jsou dobré do paneláků a bytovek. Vždyť dříve jsme tam měli takové ty sešroubované dřevěné dvojskla a to se nedá srovnat, tyhle jsou perfektní, výborně se dovírají a věřím, že budou úspornější, ale to zjistím až v zimě.

Marek  (11.7.2014 0:17)

Dobrý den,
rozhodl jsem se pro výměnu starých oken za nová plastová a ve dvou bytech, alespoň se tím něco ušetří.

1 byt=klasický nezateplený panelák 2+1
druhý byt-stylu bytovky 4+1 postavený ze škvárobetonových panelů v síle cca 45cm.

Rád bych vybral vzhledm k izolačním vlastnostem konkrétních bytů nějakou rozumnou alternativu profilů a jedná se mi o to, abych nevybral zbytečně poddimenzované, nebo naopak předimenzované profily a v co nejlepším poměru cena/kvalita.

Od firmy Vekra jsem si nechal udělat nabídku, kde
mi vybrali nejnižší řadu profilu Vekra Praktik
(dvoj-sklo,tuším že 5-komor,jen 2x dorazové těsnění,stavební hloubka 73mm,rám standart 68mm,výplň 4-16-4 Float-PTN+,Ug1,1).

Mám obavy, zda pouze dvojité těsnění bude dostačující
a okna se nebudou rosit a zdi okolo chytat plíseň.
S trojím těsněním mají až řadu komfort a to rovnou s trojsklem a to už se mi vzhledem k izolačním
vlastnostem zdí bytů zdá zbytečné.

Je volba profilů PRAKTIK od Vekry dobrým výběrem,popřípadě doporučte vhodný profil/firmu(v Karlovarském kraji) a doporučili by
jste parotěsnou izolaci(parotěsné pásky)?

děkuji


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x