Plastová okna do vašeho bytu a domu
zkušenosti, profily, firmy, cena, provedení

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Opravy a údržba oken

Dodatečná okenní izolace aneb netěsní vám okna?

tesneni

Profukující okna pořádně znepříjemní bydlení a kromě toho výrazně zvýší náklady na vytápění bytu. Nejčastější vadou bývá nedostatečné utěsnění rámu okna nebo špatně izolovaná mezera mezi konstrukcí okna a zdí. Někdy pomůže jednoduchá výměna těsnění, jindy instalace izolačního okenního systému.

Rám musí těsnit

Nedostatkem stávajících okenních výplní, především dřevěných konstrukcí, je nepřesné doléhání křídla k rámu - pak dochází k velkému úniku tepla i kolem okenního křídla. Tento problém řešíme zafrézováním silikonového těsnění. Profilové těsnění se instaluje mezi rám a křídlo okna (jedno křídlo okna 120 x 150 cm vyjde asi na 50 korun). Síla těsnění závisí na rozměru skutečné mezery. Výhodou zafrézované drážky je následná výměna případného poškozeného těsnění nebo v případě nátěru oken. Také lze dodatečně měnit sílu těsnění bez větších obtíží.

U plastových oken je rozhodující kvalita, kdy nerozhoduje ani tak počet komor jako spíš jaký je distanční rámeček mezi skly. Budeme-li se ptát po parametrech měl by výrobce o distančním rámečku  podat vyčerpávající informaci jakou garantují minimální povrchovou teplotu, útlum hluku, vodotěsnost a pevnost proti působení větru. Z konstrukčního hlediska rámu vzniká jeden z největších problémů a tím je nedostatečná hloubka zapuštění distančního rámečku do rámu, která způsobuje rosení skel a později i vznik plísně. Přitom stačí tak málo: hlubší zapuštění a rámeček z nerezu, který odolá změnám teplot a nedeformuje se.

Když jedno sklo nestačí

Plastová okna mají, oproti starším dřevěným typům oken s jednoduchým zasklením, výhodu dvojskel s mezerou plněnou argonem nebo jiným inertním plynem a pokovenou vrstvou, které dokáže odrážet teplo zpět do místnosti. Renovace jednoduchých skel tepelně izolační fólií není finančně náročná a probíhá rychle a bez narušení provozu místnosti. Tepelně izolační fólie jsou opatřeny dvojitým tvrzeným povrchem odolným proti otěru, sníží tepelné ztráty a až o 60 % zlepší hlukovou izolaci a odstraní rosení oken. Montáž jednoho křídla profesionál zvládne za čtvrt hodiny. Cena takto renovovaného okna tvoří čtyřicet až šedesát procent ceny nového plastového okna.

Izolace mezi zdí a rámem okna

Jestliže máte mezi zdí a rámem okna vydrolenou omítku, pak můžete vzniklou spáru snadno sami opravit. Pokud nejsou okenní ostění, nadpraží a parapety důsledně izolovány, vzniká okolo oken výrazný tepelný most, kterým uniká velké množství tepla.. Případné vnější zateplení zdi by tedy mělo přesahovat i na rámy. Jako těsnicí materiál lze použít vybrané vhodné tmely, prefabrikované provazy, pruhy, fólie, lepicí pásky nebo speciální profily.

Jednou z možností komplexního a funkčního utěsnění spáry oken je poměrně nová technologie společnosti Illbruck Building Systems. Jádrem systému jsou okenní rolovatelné lišty, vyrobené stálobarevného PVC plastu. Jejich součástí je měkčená manžeta pro vyrovnání drobných nerovností podkladu, samolepicí proužek pro dočasnou fixaci lišty a těsnicí předstlačená páska illmod 600 v pro venkovní nebo vnitřní stranu připojovací spáry. Obchodní zkratka "i3". přesně vystihuje jak těsnění funguje. Těsnění ve třech úrovních zabrání průniku vlhkosti a vzniku plísní uvnitř spáry a zamezí úniku tepla.Systém tvoří okenní lišta Exteriér (k dodání v šířkách 25, 35 a 50 mm) utěsní spáry proti zatečení hnaného deště, střední část mezi rámem okna a stěnou dokonale vyplní polyuretanová pěna a s lištou Interiér (rovněž ve třech různých rozměrech) se dovrší celková odolnost spáry vůči pronikání a výměně vzduchu, hluku a tepla mezi venkovním prostředím a vnitřním prostorem. Výhodou systému je, že se plastová okna mohou izolovat bez předchozí výměny.

Irena Forejtová
Foto firmy Illbruck.cz a archiv autorky

Finální detail aplikované okenní lišty Illbruck.

 

Odstraňte fólii včetně prošití pod úhlem 45°.

 

Vystřihněte lištu na požadovaný tvar.

 

Práce se systémem Illbruck je rychlá a účinná: Ustřihněte lištu na požadovanou délku. Ohněte lištu do úhlu 90° a naneste lepidlo Festix OT 14.

 

Plíseň je nebezpečným nájemníkem. Zvyšuje riziko alergických reakcí a kromě toho časem naruší i dřevěné rámy oken, které pak nezbývá něž úplně vyměnit.

 

Illmod 600 je impregnovaná předstlačená pěnová těsnicí páska pro bezpečné utěsňování spár z venkovní strany mezi rámem okna a ostěním.

17. říjen 2007 www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Jirka  (16.11.2016 1:59)

také se potýkám s problémem profukování oken. Okna jsou plastová, mohu je zavírat a tlačit jak chci, stejně kolem dokola profukuje a je to cítit až na cca 10cm.

Jaroslav  (7.2.2015 13:41)

máme plastová okna ale strašně profukují, ,jsou zavřená na kliku, profukujou v místě mezi panty, křídlo nedoléhá k rámu, co s tim nevim,.

Marek Zakopaný  (17.12.2014 10:21)

Přetěsnění oken jsem nechal dělat už několikrát. Použil jsem už několik pěn a okna těsní dobře. Naposledy, když jsem měl doma firmu na přetěsnění dír mezi okenním rámem a zdí, tak to dobře nedopadlo, díry byly stále. Teď sem to dělal sám za pomocí známého, který tyto věci dělá v práci a donesl těsnící materiál od této firmy http://www.isobast.cz/.

Michal  (6.3.2012 13:29)

mám ten samý problém ale hlavně s balkonovýma dveřma, profukujou v místě mezi panty, křídlo nedoléhá k rámu, co s tim nevim, reklamoval jsem to tak vymenili kovani za lepsi, ale firma uz neexistuje ....

Jozefina  (14.2.2012 21:47)

máme plastova okna ale strašně profukujou,jsou zavřená na kliku.


Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x