Vše o čerpadlech,
aneb odborníkem na tepelná čerpadla snadno a rychle

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Dotace na tepelná čerpadla

Program Zelená úsporám odstartoval

zelenausporam2

Dotační program Zelená úsporám byl koncem minulého týdne úspěšně odstartován a první zájemci o informace ohledně dotace na obnovitelné zdroje energie a energetické úspory v domácnostech na sebe nenechali dlouho čekat. Hned ve středu, kdy byl program spuštěn, hlásily regionální pobočky fondu po celé zemi nápor a lidé dokonce od šesti hodin ráno stáli ve frontě - žádosti je přitom možné zasílat i poštou a žadatelé mají čas až do roku 2012. Svaz podnikatelů ve stavebnictví projekt přivítal jako dosud nejlepší protikrizové opatření vlády.

Příjem žádostí od 22.dubna, ALE..

Dotační program a hlavně příjem žádostí Zelená úsporám slavnostně zahájil ministr životního prostředí Martin Bursík ve středu 22. dubna na Stavebních veletrzích v Brně. Podpora z tohoto programu je určena na podporu obnovitelných zdrojů energie a energetických úspor v domácnostech.

V reálu ale žádosti zatím podat nelze. Důvodem je jednak to, že Státního fond životního prostředí (SFŽP) dosud neschválil seznam dodavatelů, kteří budou zateplení a výměnu topení provádět. Každý zájemce o dotace totiž může uvést do své žádosti jen toho dodavatele, který se nechal zapsat do seznamu a fond ho zapsal. Jiného použít nemůže a svépomocí si zateplení či výměnu kotle s nárokem na státní dotace udělat nelze. „Bylo podáno přes tisíc žádostí o zařazení do seznamu firem, seznam bude hotov asi do čtrnácti dnů,“ řekla Právu vedoucí programu Zelená úsporám Irena Plocková ze SFŽP. Obdobně to platí pro materiály a výrobky. Vlastník domu například nedostane dotaci, pokud si nechá instalovat kotel, který nebyl zapsán fondem do seznamu.

Druhým důvodem, proč nelze podávat žádosti, je to, že byly fondem pozdě vybrány banky, které mají většinu žádostí vyřídit. Ty zatím nejsou na tuto činnost připraveny. Není tedy komu žádost podat. Může ji sice formálně přijmout i SFŽP, ale zájemce o dotace stejně bude muset počkat, až se do programu zapojí banky a jeho žádost vyřídí. „Je třeba spustit IT program pro pověřené banky, zaškolit pracovníky,“ vysvětlila Plocková.

Čtvrt milionu domácností dostane peníze


Peníze na pořízení energeticky úsporného bydlení může dát Státní fond životního prostředí až 250 tisícům domácnostem. Ministerstvo chce tímto programem podporovat především kvalitní zateplování rodinných a nepanelových bytových domů, náhradu neekologického vytápění za nízkoemisní kotle na biomasu a účinná tepelná čerpadla a výstavbu nízkoenergetických domů. Ekologické vytápění bude dotováno navíc i v panelových domech.
Ministerstvo v příštích měsících očekává zájem zhruba 40 tisíc žadatelů. Letos by měl nabídnout zhruba deset miliard korun, v příštích třech letech až 15 miliard korun.

Peníze bude vyplácet pět bank

Dotace z programu na zateplování nebo výměnu vytápění Zelená úsporám má poskytovat pět českých bankovních skupin. Nakonec uspělo pět kandidátu: Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, UniCredit Bank a LBBW Bank. Hlavní kritérium Fondu byla široká síť poboček a také počet zaměstnanců.

Prostředky na podporu Programu „Zelená úsporám“ získala Česká republika prodejem přebytečných emisních povolenek zemím, kterým se jejich závazky dané Kjótským protokolem nedaří plnit. Výtěžek z prodejů má pro roky 2009 – 2012 činit až 25 mld. Kč. Ty budou poskytnuty formou nevratné finanční pomoci žadatelům o dotace.
 

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

27. duben 2009 www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x