Plastová okna do vašeho bytu a domu
zkušenosti, profily, firmy, cena, provedení

Doporučujeme

Úprava materiálu hračkou! Vibrační bruska se slevou, příslušenstvím a zárukou na Rucni-naradi.cz

Čtvrtecka.cz - odborník na malování a stěhování v Praze a okolí

Nábytek a kuchyňské linky pro dokonalé bydlení

Pořiďte si kvalitní venkovní žaluzie pro vaše okna.

Cenové kalkulace kuchyní a 3D návrhy kuchyní na míru ZDARMA - Stylishrooms.cz.

 
Co byste měli vědět

Plastové vitráže

okna_obecne

Plastová okna dosahují vynikajících tepelně izolačních vlastností především díky unikátní a promyšlené konstrukci vícekomorového systému profilů a rámů. Uvažujete-li při rekonstrukci domu také o výměně oken, máte rozhodně z čeho vybírat.

Odborníci spočítali, že plastová okna dokáží uspořit v nákladech na vytápění až 40% energie. Tuto schopnost zajišťují okenní profily, vyrobené z vysoce houževnatého tvrzeného PVC se speciálními přísadami a tepelnými stabilizátory. Doplňkové složky zaručují hlavně barevnou stálost a některé další, především fyzikálně-mechanické, vlastnosti.

Pozor na „lákavé“ nabídky

Obecně platí, že co výrobce, to nejrůznější technická řešení. Stačí na internetu zadat heslo „plastová okna“ a rozbalí se bohatá škála nabídek. Jenže jak se v ní vyznat? Jak zvolit správně a komu více věřit, když téměř všichni výrobci shodně tvrdí, že právě ta jejich okna představují absolutní špičku? Je třeba počítat s tím, že plastová okna rozhodně nejsou nijak levnou záležitostí a ceny jsou prakticky srovnatelné. Rozhodně se proto vyhněte nabídkám očividně nižším, než jaký inzerují ostatní výrobci. Při vypracování kalkulace si také vždy nechte zvlášť rozepsat cenu okna, cenu montáže a cenu zednických prací. Cena práce (v případě že jde o dodávku tzv. na klíč) totiž zpravidla tvoří 40 až 60 % z celkové ceny okna. Cenu okna ovlivňuje i vzhled profilu. Levnější profily se označují jako rovné (mají kolmé a rovné hrany z venkovní strany okna). Dražší profily se označují jako zaoblené (jsou vzhledově hezčí a tedy dražší).

Životnost v desítkách let

Většina firem dnes nabízí průměrně 5letou záruku. Někteří výrobci ale poskytují až 10 let na bílý plast a 5 let na barevné profily a v podstatě nelže ani ten, kdo hovoří o padesáti a víceleté životnosti materiálu. Nikoli však konkrétního výrobku! PVC (Polyvinylchlorid) jako chemická sloučenina totiž byl objeven již v roce 1835 a pro výrobu okenních rámů se v Německu používal už v padesátých letech minulého tisíciletí. Nejzákladnější, nejstarší a tudíž nejrozšířenější tříkomorovou variantu plastových oken dávno předčily modifikace moderních oken čtyř, pěti a šesti, respektive sedmikomorových. V praxi znamená navýšení počtu komor snížení koeficientu tepelného prostupu. Ten udává kolik tepla prostoupí plochou 1 m2 materiálu při daném rozdílu teplot. Čím nižší číslo, tím je izolační vlastnost materiálu lepší. Každá komora navíc tedy zabraňuje nežádoucím tepelným ztrátám. Jestliže pěti-komorové profily dosahují stavební šíře 65-68 mm, potom sedmi-komorové profily, respektive rámy okna dosahují šíře rámu 75-85 mm. Pokud k tomuto připočtete křídlo okna, které měří +/- 45 mm, dostaneme se k šířce +/- 10 - 13 cm. Pokud se tedy rozhodnete pro výměnu okna, je třeba myslet i na tento aspekt. U dvoukřídlého okna může rám a křídlo okna tvořit 20-26cm z šířky i výšky okna.


Konstrukce ovlivňuje funkčnost

Tříkomorové provedení profilů využívá izolačních vlastností vzduchu. Do všech profilů, rámů a křídel se standardně vkládá ocelová výztuha, tloušťka se pohybuje v závislosti na velikosti okna a jeho statickém namáhání v rozmezí od 1,5 do 2,0 mm. Moderní okna disponují několika způsoby větrání. Pomocí otevírání nebo sklápění oken i balkónových dveří, nebo prostřednictvím tzv. spárového větrání – mikroventilace (asi 10 mm spára mezi rámem a křídlem). Používají se rovněž ventilační klapky pro automatické nebo dokonce řízené provětrávání samotným profilem i při zavřeném okně. Největší plochu okna zaujímá prosklení. Vybírejte skla s nejnižší hodnotou koeficientu tepelné prostupnosti a izolační dvojskla, kde je vnitřní tabulka pokovena neviditelnou vrstvičkou inertního kovu. Prostor mezi skly bývá vyplněn argonem. Pětikomorové profily dosahují stavební šířky 65 - 68 mm, sedmikomorové profily (rámy okna) dosahují šířky 75 - 85 mm. Připočtete-li k tomu ještě křídlo okna ( +/- 45 mm), dostanete se k šířce +/- 10 - 13 cm. U dvoukřídlého okna tak může rám s křídlem ubrat 20 - 26cm z šířky i výšky okna.
 
Pavel Hluchý
Foto archiv autora a firem

 

21. březen 2007 www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
:
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x